Instytut Techniki Zbrojeniowej (ITZ) to odpowiedź na potrzeby czasu. Polska jest krajem bardzo słabo uzbrojonym, bez zaawansowanej i skonsolidowanej strategii wojennej. Posiadamy szczątkową armię z bardzo złą strukturą i złym systemem motywacji żołnierzy…
Jesteśmy instytucją niezależną, której celem jest skupienie ludzi o różnorakich kompetencjach w zakresie techniki zbrojeniowej. Mówiąc „technika zbrojeniowa” mamy na myśli nie tylko oczywiste kwestie związane z technologią sprzętu wojskowego, technologiami niszczenia wroga, ale także szeroko rozumianą metodologią odnoszenia zwycięstw na nowoczesnym polu walki. Nie interesuje nad tylko ładnie wyglądający sprzęt, który można pokazać na targach, ale takie rozwiązania taktyczne i strategiczne, które zapewnią zwycięstwo nawet jeśli żołnierze są uzbrojeni wyłącznie w proce…
Naczelną zasadą badawczą w zakresie wojskowości powinna być skuteczność, a nie emocjonalny odbiór broni we własnym społeczeństwie. Bardzo ważnym elementem techniki zbrojeniowej są kwestie psychologiczne i socjologiczne. To one czasem pozwalają wygrać wojny słabo uzbrojonym obrońcom.
Druga ważną kwestią jest kompatybilność i holistyczne spojrzenie na kwestie rozwoju techniki zbrojeniowej. Nie można skupiać się wyłącznie na oderwanych od siebie wąskich problemach nie łącząc ich w jedną całość. Siły zbrojne muszą działać sprawnie, a rozwiązania technologiczne musi cechować uniwersalizm, tak by brać pod uwagę kwestie logistyki podczas wojny.
Rozwój techniki zbrojeniowej to także kwestia różnych alternatywnych wizji działań. A więc tworzenie konkretnych rozwiązań powinno brać pod uwagę możliwe scenariusze wyboru strategicznych wektorów rozwoju strategii obronno-zaczepnej.
Jacy specjaliści są potrzebni do rozwoju techniki zbrojeniowej? Właściwie wszyscy. Od mechaników, pirotechników, fizyków (także jądrowych) poprzez matematyków, chemików, biochemików, biologów, językoznawców, psychologów, socjologów po etnografów, artystów i filozofów. Jak to ciągle podkreślamy: interesują nas rozwiązania, które pomagają odnieść sukces. Może to być sukces na placu boju, albo sukces w postaci obalenia reżimu, który zagrażał bezpieczeństwu naszego kraju. Do sukcesu może przyczynić się skuteczne obniżenie morale w wojsku wroga lub zmiana emocji przywódcy, który tych żołnierzy wysyła do boju. Istotnym czynnikiem zwycięstwa jest także wychowanie młodzieży, a to też swoista długofalowa technika zbrojeniowa…
Generalnie potrzebujemy specjalistów myślących niesztampowo i kreatywnie; niebojących się testować rozwiązania trącące o śmieszność lub testować rozwiązania, które wcześniej odrzucono jako niepraktyczne.
ITZ nie zamyka się jednak wyłącznie na samych specjalistów. Czasem zwykły człowiek może mieć genialny pomysł. Nawet dziecko może mieć pomysł, który nie przyszedłby do głowy dorosłym (co miało już kilka razy miejsce w historii wojen).
Rozwój ITZ zależy od funduszy i wsparcia społecznego.